wtorek, 31 lipca 2012

Konspekt Lekcji

KONSPEKT LEKCJI BIOLOGII

w III klasie liceum

TEMAT :
Człowiek- gatunek biologiczny i istota społeczna.
Czynniki ewolucyjne kształtujące różnorodność genetyczną.
Czas realizacji: 2h lekcyjne.

ZAŁOŻENIA METODYCZNE :

1. Cele edukacyjne
-kształcenie wiadomości

Po lekcji uczeń:

- wymienia cechy gatunkowe człowieka,
- wymienia cechy charakterystyczne tylko dla człowieka,
- wymienia cechy charakterystyczne dla rasy czarnej, białej i żółtej.

 -kształcenie umiejętności

Po lekcji uczeń:

- przedstawia przynależność systematyczną człowieka,
- porównuje cechy człowieka i małp człekokształtnych,
- analizuje drzewo rodowe człowiekowatych,
- analizuje wpływ środowiska zajmowanego przez człowieka na wykształcenie się odpowiednich do niego przystosowań (rasy ludzkie),
- analizuje i dokonuje selekcji informacji,
- ocenia przydatność informacji.

-kształcenie wychowania

Po lekcji uczeń:

- ma świadomość, że rasizm nie ma żadnych podstaw naukowych,
   a różnice wewnątrzpopulacyjne są większe od międzypopulacyjnych

2. Metody pracy :

  - praca w małych grupach i praca indywidualna.

3. Środki dydaktyczne :

- podręcznik
- karty pracy

 4. Przebieg lekcji :
         a) sprawy organizacyjne     
       b)  tok lekcji



III TOK LEKCJI :

FAZA LEKCJICzynności nauczycielaCzynności uczniaUwagi i wskazówki
WprowadzającaNauczyciel podaje temat lekcji i nawiązując do lekcji poprzedniej zadaje pytania :
a)Co to jest specjacja?
b)Jakie czynniki ewolucji mają na nią wpływ.  Po zdefiniowaniu procesu antropogenezy i przedstawieniu drzewa rodowego człowieka nauczyciel dzieli uczniów na cztery zespoły. Każdy zespół otrzymuje inne zadanie do opracowania i przedstawienia pozostałym grupom.
Zespół I – Jakie są charakterystyczne cechy hominidów, które z nich ewoluowały, a które uległy uwstecznieniu?
Zespół II – Jakie są swoiste cechy gatunkowe człowieka współczesnego?
Zespół III – Miejsce człowieka w świecie istot żywych - systematyka
Zespół IV – Jesteśmy tacy sami czy różni – rasy ludzkie
Uczniowie losują kartoniki z numerami zespołu, a następnie wybrani liderzy zespołów losują temat zadania do opracowania  Uczniowie zostali wcześniej zapoznani z tematem lekcji i sposobem jej realizacji. Zadaniem uczniów było przygotowanie odpowiednich materiałów  związanych z przynależnością systematyczną człowieka i cechami typowo ludzkimi
RealizacyjnaNauczyciel pracuje indywidualnie z każdym zespołem, sprawdza zrozumienie tematu, pomaga w określeniu zakresu i stopnia szczegółowości informacji. Ewentualne błędy analizuje wspólnie z zespołem.

Nauczyciel zaprasza przedstawicieli kolejnych zespołów do zaprezentowania i omówienia wyników pracy.
Uczniowie analizują wylosowany temat i selekcjonują materiały. Opracowują zakres i szczegółowość zagadnień do przedstawienia.


Uczniowie omawiają opracowane przez siebie zagadnienia. Pozostali słuchają wypowiedzi kolegów a po zakończeniu prezentacji danego zespołu zadają pytania.





PodsumowującaNauczyciel rozdaje uczniom karty pracy i poleca ich wypełnienie na następną lekcję.
Chętni uczniowie odczytają odpowiedzi na pytania z karty pracy.
Uczniowie na podstawie informacji zdobytych na lekcji samodzielnie wypełniają karty pracy.


Praca domowa:

Oceń, jakie znaczenie w przebiegu procesu hominizacji miał rozwój :
  1. inteligencji
  2. komunikowania się
  3. kultury.

Załączniki:
karty pracy ucznia

I KARTA PRACY UCZNIA:

1.Uzupełnij tabelę opisującą cechy przystosowujące lokalne populacje ludzkie  
    Do miejscowych warunków.
Warunki środowiska
Cecha
Wartość przystosowawcza cechy
mroźny klimat
Taka sylwetka zmniejsza straty ciepła
czarna skóra
rozrzedzone, górskie powietrze
Cecha ta zapewnia lepsze dotlenienie komórek ciała



2. Wymień przynajmniej 3 swoiste cechy gatunkowe człowieka współczesnego.





3.Czy człowiek współczesny jest hominidem ? Podaj po trzech przedstawicieli hominidów i małp człekokształtnych.





II KARTA PRACY UCZNIA

1.Uzupełnij tabelę opisującą cechy przystosowujące lokalne populacje ludzkie  
do miejscowych warunków.

Warunki środowiska
Cecha
Wartość przystosowawcza cechy
mroźny klimat
Taka sylwetka zmniejsza straty ciepła
czarna skóra
rozrzedzone, górskie powietrze
Cecha ta zapewnia lepsze dotlenienie komórek ciała


2. Wymień przynajmniej trzy swoiste cechy gatunkowe człowieka współczesnego
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………

3.Czy człowiek współczesny jest hominidem ? Podaj po trzech przedstawicieli
hominidów i małp człekokształtnych
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………



III KARTA PRACY UCZNIA:

1.Uzupełnij tabelę opisującą cechy przystosowujące lokalne populacje ludzkie  
    Do miejscowych warunków.
Warunki środowiska
Cecha
Wartość przystosowawcza cechy
mroźny klimat
Taka sylwetka zmniejsza straty ciepła
czarna skóra
rozrzedzone, górskie powietrze
Cecha ta zapewnia lepsze dotlenienie komórek ciała


2. Wymień przynajmniej trzy swoiste cechy gatunkowe człowieka współczesnego
………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………

3.Czy człowiek współczesny jest hominidem ? Podaj po trzech przedstawicieli
  hominidów i małp człekokształtnych       
…………………………………………………………………………………………………………